Back
Next

Dermamelan - Cosmelan

Melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilen ve cildimize rengini veren maddelerden birisi olan melanin, lekelenmelerin olduğu alanlarda normalden fazla miktarlarda bulunmaktadır. Melaninin bu aşırı üretimi çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bunlardan en önemlisi güneş yani ultraviyole ışınlarıdır. Ayrıca genetik yatkınlık, gebelik, ilaçlar, bazı hastalıklar ve kozmetiklerde lekelenmelere yol açabilmektedir.

Leke çeşitleri;

Çil: Doğuştan var olan ve en çok alın, burun üzeri, yanaklar ve çenede görülen bu lekeler, açık veya koyu kahve renklerinde olabilirler. Genelde güneşli mevsimlerde belirgin hale gelirken, güneşin etkisinin az olduğu mevsimlerde renkleri solmaktadır.

Yara iyileşmesi sonrası: Yaralar iyileşirken (yanık, sivilce vb.) koyu lekeler bırakabilir. Bu olay ten rengi koyu olanlarda daha belirgindir.

Cosmelan ve Dermamelan Sistemi Nedir ve Nasıl Etki Eder?

Cosmelan- Dermamelan, deride bulunan melanin miktarını azaltarak, leke oluşumunu baskılayan etkin bir enzimatik peeling yöntemidir.

Enzim Peeling derinin rengini açmak (depigmantasyon) suretiyle lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Enzim Peeling deri renginin belli bölgelerde koyu bir renge dönüşmesine sebep olan mekanizmanın içinde aktif rol oynayan tyrosinase adlı bir enzimin baskılanmasını sağlar.

Bu enzimin baskılanması sonucu derideki melanin oluşumu azalarak cildin koyulaşmış bölümlerinin rengi açılır ve bundan kaynaklanan lekelerin etkin tedavisi sağlanır.  

Cosmelan ve Dermamelan çok hafif soyucu bir madde de içermektedir. Bu ürünlerle yapılan leke tedavisi diğer peeling (soyma) yöntemlerine göre daha az rahatsızlık vermektedir. Her türlü cilt tipine, her mevsim uygulanabilir. Trikloroasetik asit ve diğer soyucu asitleri içermez, dolayısıyla yan etki riski minimumdur.
Ciltte yara oluşturmaz ancak kızarıklık ve hafif soyulma görülmektedir. Nadir olarak hassas ciltlerde ödem oluşturabilir. 48 saat sonra semptomlar tamamen kaybolur. Kızarıklık ve ciltte pullanma kısa bir süre içinde kaybolur. Genelde %85-90 oranında bir yanıt 2-4 hafta içinde alınmaktadır. Sonuçta parlak, tazelenmiş ve birkaç ay içerisinde de tüm lekelerden arınmış bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Cosmelan ve Dermamelan Avantajları Nelerdir?

Tedavinin Önerilmediği Durumlar

Leke Tedavi Protokolleri

Cosmelan ve Dermamelan, tek seansta ciltteki lekeleri giderebilen bir uygulamadır.

Cilt muayenesi sonrası hangi leke tedavisinin (Cosmelan/Dermamelan) yapılacağına karar verilir.

Her kit, tek kişilik uygulama içindir. 

Uygulamanın ilk aşaması her zaman klinik koşullarda doktor tarafından yapılır.

İkinci aşama bakım programıdır. Bu program kapsamında devam kremi günlük olarak ilk tedavinin yapıldığı bölgenin üzerine uygulanır. Devam kremi maske uygulamasını takip eden ilk ay günde 3 defa, ikinci ay günde 2 defa, üçüncü ay günde 1 defa uygulanarak 4-6 ay boyunca kullanılır. Leke tedavisinde en iyi sonuçları alabilmek için kremin düzenli günlük kullanımı mutlaka gereklidir.

Tedavinin en önemli basamağını güneşten korunma oluşturmaktadır. Leke problemi olan kişiler korunma önlemlerine mutlaka dikkat etmelidirler yoksa lekelerin tekrarlaması kaçınılmaz olacaktır.

Copyright (C) 2014. Turkuaz Poliklinik. Tüm Hakları Saklıdır.