Back
Next

Dolgu

Yaşlanma ile birlikte vücudumuzda hyaluronik asit miktarında azalma olur ve su tutma kapasitesi düşer. Deri içindeki elastikiyeti sağlayan kollojen ve elastin liflelerimiz kırılmaya başlar. Bu kırılmalar doğal yaşlanma sürecimizin bir parçası olmakla birlikte sigara içmek, güneş ve kirli hava gibi etkenler bu süreci hızlandırır.

Özellikle alt yüz bölgesi kırışıklıklarının tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden birisi de dolgu enjeksiyonlarıdır.

Laboratuvar koşullarında üretilen hylüranik asit hayvansal hammadde içermeyen, berrak, kristal, jel kıvamında bir maddedir. Normalde cildimizde var olan hücreler arası bir dolgu maddesidir. Suyu çok seven bu molekül cilde enjekte edildiğinde hem kitle etkisiyle hem de kendi hacminin 1000 katı kadar doku içindeki suya bağlanması nedeniyle enjeksiyondan hemen sonra etkisi görülmeye başlar. Hızlı ve kolay bir tedavidir. Etkisi hemen başlar. Özellikle burun kenarları, yanak, ağız çevresi, dudak dolgunlaştırılmasında çok tercih edilir. Enjeksiyondan hemen sonra kişi günlük aktivitelerine devam edebilir. Etkisi kullanılan maddeye bağlı 6- 12 ay sürer.

Hyalüranik  Asit 1996 dan beri yaklaşık iki milyondan fazla kişiye uygulanmış oldukça güvenli bir tedavi olup, tedavi öncesi  herhangi bir test uygulanmasını  gerektirmez. Alerjik reaksiyonlar çok nadirdir. Uygulama bölgelerinde birkaç saat süren hafif bir şişme, kızarma, sertlik olabilir; ama bunlar geçicidir. Tüm dünyada genellikle estetik operasyonlara bir alternatif olarak oldukça yoğun talep görmektedir.

Copyright (C) 2014. Turkuaz Poliklinik. Tüm Hakları Saklıdır.