Back
Next

Kavitasyon

UItrasonik zayıflama olarak bilinen sistemlerin yeni ve farklı bir versiyonudur. Ultrason ile zayıflama böbrek taşlarını ses dalgaları ile kırmada kullanılan sistemlerden esinlenerek üretilmiş cihazlardır.Ultrasonik zayıflamada hedef taş yerine yağ dokusudur. Bu nedenle taş kırma cihazlarından farklı frekansta ultrasonik dalgalar kullanılır.

Cildin dış yüzeyine uygulanan ultrasonik ses dalgaları, yağ hücrelerinin içerisindeki hücre sıvısında köpüklenmeye neden olur. Bu etkiye kavitasyon denir.  Kavitasyonla oluşan köpüklenme önce genişleme, sonra patlama yaratır. Bu dokulardaki yağ hücrelerinden açığa çıkan yağ asitleri parçalanarak, lenf yolları sayesinde buralardan uzaklaştırılmaya çalışılır.

Yapılan çalışmalara sistemlerin başarılı ve güvenli olduğunu göstermektedir. Kavitasyon sistemleri ile her seansta çevresel olarak 2–6 cm olmaktadır. Genelde önerilen seans sayısı 5 seanstır. 5 seans bitiminde hedef her seans için ortalama minimum 2 cm incelme sağlamaktır.  

Avantajları;

Bu uygulama sonucu fazlaca enerji açığa çıktığından işlem sonrası yağdan ve şekerden fakir beslenme genel zayıflamaya da yardımcı olur. Uygulama sonrası yürüyüş yapmak istenilen etkilerin daha hızlı ortaya çıkmasına ve kalıcı olmasına katkı sağlar.

Kavitasyon uygulaması için bir ön hazırlık gerekmez. Uygulama günün her saatinde yapılabilmektedir. Bu uygulama için sakıncalı bir durum olup olmadığı değerlendirilmelidir. Hipertansiyon, koroner kalp hastalığı.diyabet hastalığı olanlarda ve pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerde mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır.
Amaçlanan uygulama bölgesinde yara, dermatit bulunması ve ya metal protez bulunması halinde ve hamilelerde uygulanmaz.

Copyright (C) 2014. Turkuaz Poliklinik. Tüm Hakları Saklıdır.