Back
Next

Kimyasal Peeling

Kimyasal ajanlar kullanılarak yapılan peeling işlemidir. Amacına ve etki seviyesine göre kimyasal peeling işlemi üç sınıfa ayrılır.

1. Yüzeysel Peeling: Kullanılan maddenin asit konsantrasyonu düşüktür. Genelde glikolik asit gibi meyve asitleri, resorsinol, salisilik asit gibi ürünler kullanılır. Meyve asitleri ile yapılan peeling en hafif kimyasal peeling işlemi olup, genelde cilt bakımına yardımcı bir yöntemdir. Bu yöntemle derinin en üst tabakası uzaklaştırılır, deri gözenekleri daralır, deri daha düz, pürüzsüz bir hale gelir. Çok yüzeysel kırışıklıklarda bir miktar azalabilir. Cildin taze ve canlı görünmesi için uygun bir yöntemdir. İşlem sonrası hemen günlük hayata dönülebilir. Genelde 6- 10 seans arası uygulanır. 2- 4 hafta aralarla yapılır.

2. Orta Dereceli Peeling: Cildin tazelenmesi ve canlanmasında oldukça etkilidir. İnce kırışıklıkları ortadan kaldırdığı gibi yüzeysel cilt lekeleri ve çok yüzeysel akne izleri tedavisinde de etkilidir. Bu işlem de asit konsantrasyonları biraz daha yüksektir. TCA (trichloro asetik asit)  ve glikolik asit yaygın kullanılan ürnlerdir. İşlem sonrası yüz kırmızı bir hal alır, 2–3 gün içinde renk koyulaşıp, kahverengi kabuklanmalar başlar. İyileşme süresi 1 haftadır. Bu süreci hızlandırmak için cilt temiz tutulmalı, her gün birkaç defa nemlendirici ve güneş koruyucu ürünlerle yenilenmeye yardımcı olunmalıdır.

3. Derin Kimyasal Peeling: Oldukça ciddi bir soyma işlemidir. Genellikle ameliyathane şartlarında, genel ve ya lokal anestezi altında yapılır. Sivilce izi, yüzeysel kırışıklıklar ve pek çok leke türü oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilir. İşlem sonrası süreç çok ağrılı olup, düzenli ağrı kesici kullanımı gerekebilir. Yüzde 1–2 hafta şişlik devam eder ve iyileşme yaklaşık 1 ay sürer. Tam iyileşme 3 ayı bulur. Fenol solüsyonu ile yapılan derin peelinglerde kardiyak yan etki riski yüksektir. Koyu tenli kişilerde tercih edilmez. Kalıcı renk açılması yapılabilir.

Kliniğimizde  yüzeyel orta dereceli peeling uygulamaları yapılmaktadır.

Copyright (C) 2014. Turkuaz Poliklinik. Tüm Hakları Saklıdır.